Konzumirajte med već u ranoj trudnoći
Med je veoma bitna namirnica za svaku trudnicu, i poželjno je konzumirati ga tri puta dnevno, pola sata pre svakog obroka. Bogat je raznim vitaminima koje su potrebne trudnici, pre svega folnom kiselinom, kobaltom i gvožđem.
Blagotvorno utiče na raspoloženje buduće mame, otklanja umor, poboljšava apetit, utiče pozitivno na krvnu sliku, a posepešuje i rast bebe u vašem stomaku. Posebno se preporučuje u ranoj trudnoći kada se najviše pažnje posvećuje pravilnom razvoju ploda. Med može i da umanji mučnine, zbog kojih pati veliki broj trudnica.
Kupite ga od proverenog proizvođača, najbolje je da ga nabavite kod osobe koja lično proizvodi svoj med. Postoji više vrsta meda, a svaki je dobar na svoj način. Ovo su neke najpopularnije vrste:
- Bagremov med – koristite ga ukoliko ne možete da spavate. Karakteriše ga blag ukus, zbog čega je posebno dobar ako trudnica ima probleme sa mučninama. Takođe poboljšava apetit i rad organa za varenje. Dobija se iz nektara bagremovog cveta.
- Od borovih iglica – preporučuje se trudnicama, koje inače imaju respiratornih problema. Med od bora pomaže u borbi protiv infekcija na sluzokoži, upale sinusa, upale grla, upale pluća …
- Domaći, cvetni med – kao što mu sam naziv kaže, dobija se iz cveća, to jest cvetnog polena. Baš kao i bagremov, blagog je ukusa, koritite ga ako imate probleme sa alergijama.
- Med od lavande – spada među najlekovitije vrste meda. Posebno se preporučuje trudnicama, jer potpomaže apsorbciju gvožđa iz hrane u organizam. Med od lavande je i prirodni izvor kalcijuma zbog čega je dobar za vaše kosti. Zato treba da ga konzumirate i ukoliko u trudnoći imate probleme sa zubima. Znamo da se zubi češće kvare tokom trudnoće, a pri tom potrebno je obratiti dodatnu pažnju na higijenu usta, kako ne bismo naškodili bebi preko organa za varenje.
- Med od maslačka – takođe je blagotvoran za grlo i protiv alergija. Što je najbolje ovaj med možete da napravite sami. Potrebno vam je oko dvesta cvetića maslačka, dva limuna i 2kg šećera. Cvetiće od maslačka skuvajte u 2l vode ( voda treba da vri dvadeset minuta ). Nakon toga tečnost procedite i sipajte u drugu posudu, dodajte šećer i mešajte dok pola mase ne ispari. Ubacite limune isečene na kriške i mešajte dok se masa ne zgusne, nalik na med. Potom skinite posudu sa vatre, prespite med u tegle i ostavite na tamno i hladno mesto.
Propolis u kapima ili spreju.
Kada govorimo o pčelinjim proizvodima, ne možemo a da ne pomenemo i propolis, kao nešto što je izuzetno za imunitet kod trudnica. Najčešće se uzima propolis u kapima, premda je možda praktičnije pakovanje u spreju.
Možete ga konzumirati tako što ćete sipati nekoliko kapljica u čaj, neku drugu tečnost ili na kocku šećera. Koristite ga tokom prehlade, a propolis će umanjiti i iritacije na sluzokoži, tako da ga možete namazati ukoliko osetite peckanje ili svrab.
Propolis možete jednostavno kupiti u apoteci ili zdravoj hrani, a neki pčelari proizvode svoj propolis, što je možda najbolja opcija.
Med sa đumbirom i limunom tokom prehlade i protiv bolnog grla
Kako trudnice ne smeju koristiti razne medikamente, veliki problem im predstavlja prehlada. Gotovo nijednu ženu tokom trudnoće ne zaobiđe prehlada. Šta raditi u tom slučaju, kada imate problem sa bolnim grlom ili kašljanjem?
E u tom slučaju, med je vaš saveznik. Napravite jednostavan domaći lek, koji će ublažiti simptome prehlade i bolno grlo.
Za ovaj lek potrebno vam je kašika soka od limuna, kašika meda, kafena kašičica mlevenog đumbira, pola kafene kašičice mlevenog karanfilića, šolja od 200ml šećera i pola šolje vode.
Sve sastojke stavite u šerpicu i kuvajte dok ne proključa. Zatim sklonite sa vatre, ostavite dvadesetak minuta da smesa odmori. U tepsiju ili na poslužavnik postavite papir za pečenje. Kašičicom zahvatite po malo smese i ređajte na papir, praveći male pastile. Kada se skroz ohlade, možete ih posuti šećerom u prahu i čuvati u teglicama.
Možete napraviti još mnogo toga sa đumbirom, medom i limunom, između ostalog domaće napitke za prehladu ili čajeve. Sve je podjednako blagotvorno po vaše zdravlje, koristite ih i kao prevetnivu protiv prehlade, ne čekajte da se razbolite. Vitamina u trudnoći nikad nije previše.
Med od maslačka ne možete da napravite sami. To je med sa maslačkom a ne od jer ga nisu pčele napravile. Srbija nema med sa maslačkom postoji jedna pčelarska kuća meda koja ga dobija jako malo i ne prodaje ga. Potrebno je jako mnogo maslačaka i da nema nikakvog drugog cveća da bi se deklarisao kao med od maslačaka. Najveći proizvođači tog meda su Englezi.
Med od borovih iglica ne postoji. To su borove iglice sa secerom koje se ukuvavaju da se dobije masa slicna medu i onda se doda med da dobije na gustini. Bor nema cvet i pcela ne ide na njega. Sumski med iz borove sume postoji kada pcele idu na smolu. To je nesto drugo. Molim Vas pazite sta pisete.